Odbojka, Šport

Slovenci strli Nizozemce

V dvorani Tabor se je danes odvijal odbojkarski spektakel med reprezentancama Slovenije in Nizozemske. Na tribunah je bilo opaziti številne znane goste, prvi servis na tekmi pa je simbolično pripadel mariborskemu županu Saši Arsenoviču. Za slovensko reprezentanco je to bil zadnji test pred kvalifikacijami za olimpijske igre, ki se bodo začele v nedeljo.

Večino prvega niza so bili v vodstvu “tulipani”, ki so največ vodili za tri točke, a tudi igra Slovencev ni bila slaba, saj so vseskozi držali korak z reprezentanco, ki je na olimpijskih igrah v Atlanti leta 1996 osvojila zlato medaljo. Po uspešnem napadu z druge linije Klemena Čebulja in bloku Jana Kozamernika so se naši približali na točko zaostanka (16:17), a so Nizozemci po nekaj uspešnih akcijah pobegnili na tri točke prednosti (17:20). Toda naši so uspeli pripeljati niz v dramatično končnici in izničiti dve zaključni žogi gostov na 24. točki. Po uspešnem napadu Tončka Šterna in potem, ko so igralci v oranžnih dresih poslali žogo izven igrišča, so Slovenci niz dobili z rezultatom 26:24.

Prvo točko v drugem nizu je dosegel odlični Tonček Štern, ki je Slovencem prinesel tudi vodstvo z 2:1. Naši odbojkarji so nadaljevali z odlično predstavo in povedli s 4:2. Tulipani so v nadaljevanju uspeli vzpostaviti ravnotežje in izenačili na 5:5 in ponovno povedli s 8:6. V nadaljevanju so gostje še stopnjevali ritem in povedli s petimi točkami (13:8). Zaostanek slovenskih odbojkarjev v nadaljevanju narasel že na osem točk (17:9). Slovenski selektor Giuliani je v zaključku niza na igrišče poslal Dejana Vinčića, a ob zaostanku z devetimi točkami slednji ni mogel preobrniti poteka 2. niza, ki so ga Nizozemci dobili z izidom 25:16.

inbound8228373667637792607

V tretjem nizu je na igrišče stopil mladi in obetavni Mariborčan Rok Možič. Tudi tega so Slovenci začeli dobro in povedli z 2:1 in 3:2, a so Nizozemci ponovno povedli s 6:3. V nadaljevanju je v ospredje vstopil prej omenjeni Možič, po čigar zaslugi je Slovenija izenačila na 10 točki. Kasneje je Klemen Čebulj z uspešnim napadom popeljal Slovenijo v vodstvo s 14:13, kar je že napovedovalo dramatičen zaključek niza. Po servisu Klemena Čebulja so naši povedli z 18:16. Nekaj več kot 2500 gledalcev je tako že lahko gojilo upanje, da bo Slovenija povedla z 2:1 v nizih, a končni razplet je bil še dokaj negotov, saj sta bili ekipi izenačeni na 22. točki. Toda naši so po neuspešnem nizozemskem servisu povedli z 24:22 in izkoristili že prvo zaključno žogo za zmago s 25:22.

Četrti niz se je prav tako začel z vodstvom reprezentantov v modro belih dresih, ki so na začetku vodili za dve točki, nato so tulipani izenačili na peti točki, a je Slovenija pobegnila na pet točk prednosti (10:5), kar je pomenilo, da je gostujoči selektor Roberto Piazza moral vzeti pol minute odmora. Ta je očitno zalegla, saj so se Nizozemci približali na zgolj dve točki zaostanka (15:13), kasneje pa so uspeli izid znižati na 17:16 in izenačiti na 18. točki. Vsem skupaj nam je že postajalo jasno, da bomo ponovno priča dramatičnemu zaključku niza. Po točki Roka Možiča so si naši odbojkarji priigrali dve točki prednosti (21:19), a so Nizozemci zaostanek ponovno izničili. Gostje so v zaključku niza prišli celo do vodstva s 23:22, a je o zmagi ponovno odločala razlika dveh točk. Uspešnejši so bili Slovenci, ki so zmagali z 31:29 in tekmo dobili s 3:1 v nizih. To je dobra popotnica pred nedeljskim obračunom z Belgijo, ki bo že odločal o potniku na olimpijske igre. Veseli tudi dejstvo, da selektor na igrišče ni poslal vseh igralcev, kar pomeni, da ima Slovenija še kar nekaj rezerve pred odločilnimi tekmami.

SLOVENIJA-NIZOZEMSKA 3:1 (24, -16, 22, 29)

Slovenija: T. Štern 21, Pajenk 8, Kozamernik 7, Gasparini 2, Vinčić 2, Štalekar 5, Ž. Štern 1, Klobučar, Kovačič (libero), Videčnik, Ropret 1, Urnaut, Čebulj 18, Možič 7

Nizozemska: Keemink 7, Garderen 8, Horst 14, Ent , Dronkers (libero), Plak, Gommans, Maan 5, Smit 11, Abdelaziz 20, Solkema 2, Maat 3, Parkinson 8, Andringa 3